Nie puszczaj zdrowia z dymem, czyli jak skutecznie rzucić palenie

3-excuses-for-smoking-1Szkodliwy wpływ palenia tytoniu na zdrowie jest od lat znany i został wielokrotnie udowodniony w licznych badaniach naukowych. Udowodniono także fakt, że rzucenie palenia w każdym momencie życia daje zdrowotne korzyści – oczywiście im wcześniej to rzucenie nastąpi, tym lepiej, ale naukowcy udowodnili, że nigdy nie jest za późno.

Wiele osób, które palą, nawet chce rzucić. Są takie momenty, kiedy myślą – muszę rzucić i nic więcej nie robią. Są też takie osoby i takie momenty w ich życiu, że myślą – muszę rzucić i nawet próbują, ale w końcu się poddają i tak palą do następnego przypływu woli rzucenia. Są też takie osoby, które palą, a ich najbliżsi i otoczenie od lat proszą by przestały, ale one same jeszcze nigdy nie poczuły wystarczającej motywacji. Scenariusze można mnożyć.

Wiele osób nie tylko zdaje sobie sprawę ze szkodliwości tego nałogu, ale także otrzymuje od swoich lekarzy takie zalecenie, kiedy ich zdrowie zaczyna już „szwankować”. I tutaj znów – są tacy co rzucają z dnia na dzień – ostre cięcie – i nigdy więcej nie zapalą, ale większość osób albo zaczyna do tej decyzji dopiero dojrzewać, albo próbują i nic, albo negują to zalecenie i nawet nie próbują.

Jak się zatem zmotywować i rzucić palenie skutecznie?

  1. Sprawdź poziom swojej motywacji i gotowości do rzucenia palenia – dostępne są ankiety i kwestionariusze, które pozwalają to ocenić. Jeśli Twoja motywacja jest niska – zastanów się co możesz zrobić, by ją zbudować?
  2. Zwizualizuj sobie co robisz sobie kiedy palisz – jeden z palaczy kiedyś powiedział, że raz wyobraził sobie, że palenie jest jak przykładanie twarzy do otwartego szamba, wdychanie tych oparów i jeszcze odczuwanie przy tym przyjemności. Pomyśl czy wdychanie oparów z szamba jest tym, co z przyjemnością chciałbyś robić kilka razy dziennie?
  3. Sprawdź swój stopień uzależnienia od nikotyny – palenie to nie tylko niezdrowy nawyk, ale jedno z uzależnień – zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Nie każdy palacz jest jednak uzależniony – jeśli jesteś – możesz potrzebować pomocy specjalistów i terapii uzależnienia od nikotyny.
  4. Postaw sobie cel – swój własny, realny, określ go w czasie. Zastanów się od kiedy chcesz przestać palić, czy chcesz to zrobić metodą „ostrego cięcia” czy „małych kroków”, kto może Ci pomóc, co zrobisz jeśli poczujesz ochotę na papierosa i co zrobisz jeśli nie wytrzymasz i zapalisz – słabości, a nawet porażki są wpisane w proces każdej zmiany. Przygotuj się na nie i nie pozwól im wygrać.
  5. Zacznij prowadzić dzienniczek palenia, w którym zaznaczysz kiedy palisz lub najbardziej chcesz zapalić, jakie okoliczności i osoby temu towarzyszą, jakie emocje odczuwasz, w jakich miejscach palisz najczęściej i co Ci to daje, a co tracisz. W ten sposób budujesz świadomość – jeśli zrozumiesz co daje Ci palenie – możesz zacząć opracowywać plan działania uwzględniający Twoje własne potrzeby.
  6. Zrób rachunek – nie tylko zdrowotny, ale też ekonomiczny – policz ile wydajesz na papierosy tygodniowo, przemnóż to przez liczbę tygodni w roku, a potem przez liczbę lat, które palisz. Przeanalizuj co mógłbyś sobie kupić za tę kwotę, a czego sobie odmawiasz, bo twierdzisz, że Cię nie stać.
  7. Skorzystaj z pomocy – wsparcie w procesie każdej zmiany jest kluczowe dla skuteczności jej procesu. Szukaj wsparcia zarówno bliskich, przyjaciół i znajomych, jak i profesjonalistów (lekarz, coach, psycholog), którzy pomogą Ci trwale pokonać nałóg.

Zapraszamy na warsztaty z: rzucania palenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>