Twoje zdrowie – sprawdź ile naprawdę o nim wiesz

Jak pisałam wcześniej zdrowie należy rozumieć holistycznie. To nie tylko brak choroby, ale szeroko rozumiany dobrostan. Na ten dobrostan ma wpływ wiele sfer, zależnych w większym (zwykle tak jest) lub w mniejszym stopniu od Twojego stylu życia (lifestyle).

Pierwszy krok w kierunku zmiany, to uświadomienie sobie jakie to są sfery – co tak naprawdę wpływa na moje zdrowie?

Drugi, to uświadomienie sobie jak aktualnie te sfery u mnie wyglądają, jak ja w każdej z nich funkcjonuję i na ile mam satysfakcję, a na ile odczuwam zmęczenie czy dyskomfort? Jak to sprawdzić? Jak sprawdzić jak wyglądają poszczególne sfery, które istotnie wpływają na moje zdrowie?

Nadchodzi okres noworocznych postanowień – wielu z nas właśnie teraz wyznacza sobie cele, ale czy one są naprawdę nasze i na ile świadomie je wyznaczyliśmy? Przecież tylko wtedy jest realna szansa na ich osiągnięcie. Ile razy każdemu z nas zdarzyło się wyznaczać cele, postanowienia, z których nic nie wyszło? Nowy Rok to dobry czas na postanowienia – zrób to świadomie, a szansa na ich realizację wzrośnie.

By poznać jak funkcjonujesz w poszczególnych sferach, które wpływają na Twoje zdrowie zachęcam byście użyli koła – jest ono podzielone na 8 sfer – ważnych dla zdrowia. Zaznaczyłam jak aktualnie wygląda poziom satysfakcji przykładowej osoby w poszczególnych obszarach.

unnamed

Teraz Ty zrób swoje własne koło – możesz je wydrukować i zaznaczyć swoje obszary – tak jak czujesz na dziś.

unnamed1

Następnie zastanów się CZY, CO i PO CO (CO CI TO DA) chciałbyś zmienić, poprawić, jak chciałbyś żeby to koło wyglądało za jakiś czas (sam określ jaki). Zaznacz to innym kolorem – gdzie chcesz być w poszczególnych obszarach. Jeśli sam wiesz jak tam dojść – możesz już dziś wyruszyć w swoją drogę.

Jeśli uznasz, że potrzebujesz pomocy – skorzystaj z niej. Coach zdrowia może Ci pomóc, ale pomoc w wybranych obszarach możesz uzyskać też od dietetyka, psychologa, swojego lekarza i innych osób. Ważne byś chciał z niej skorzystać. Warto – teraz zacznij działać!

Czy zmiana stylu życia jest łatwa? Niestety nie zawsze, ale jest możliwa – zmianie poświęcę następny wpis, a Wam życzę szampańskiej zabawy sylwestrowej i świadomych celów w Nowym Roku!

3 thoughts on “Twoje zdrowie – sprawdź ile naprawdę o nim wiesz

  1. Cześć! Dobry wpis, oczekuję kolejnych artykułów, w szczególności opowiadających o sprawach powiązanych z
    tematami zdrowotnymi

  2. Twoje zdrowie – sprawdź ile naprawdę o nim wieszCoaching Zdrowia ….

    muszę Zachować w pamięci, bo pasjonujące
    tematy poruszasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>