Coaching zdrowia w pigułce

zdrowieByśmy mogli cieszyć się zdrowym życiem przez lata powinniśmy jak najwcześniej zadbać o wszystkie sfery dobrostanu.

Najlepiej zanim pojawi się choroba (chorobom wynikającym ze złego stylu życia – tzw. chorobom cywilizacyjnym poświęcę jeszcze nie jeden wpis) i tu coaching zdrowia może okazać się zbawienny.

Coaching to proces wspierania drugiego człowieka w rozwoju i osiąganiu jego własnych celów – na przykład celów związanych ze zdrowiem. 

Zwróćcie uwagę na słowa z tej definicji:

  • Proces – czyli nie cud nagły jak za dotknięciem różdżki magicznej – proces wymaga czasu i zaangażowania – zaangażowania coachee (czyli osoby coachowanej), ale postępuje
  • Wspieranie drugiego człowieka w rozwoju – czyli to nie coach Cię zmieni, ale Ty sam to zrobisz, jeśli naprawdę będziesz tego chciał. Coach to Twój przewodnik, coach pomoże Ci wydobyć potencjał, który jest w Tobie. Coach będzie pilnował, żebyś nie zszedł z drogi, którą sam wybrałeś i przypominał po co naprawdę to robisz i jakie korzyści odniesiesz jak do celu dojdziesz. Będzie pilnował, byś nie uległ pokusom zejścia z tej drogi tylko po to by przez chwilę poczuć się dobrze. Chwilowa wygoda nie da Ci długoterminowego, trwałego sukcesu i dobrostanu – dlatego coach będzie Cię na Twoją drogę zawracał. To Ty jednak jesteś bohaterem tej podroży, to Ty trzymasz ster i Ty odpowiadasz za swój własny sukces!
  • Własnych celów – to w coachingu jest kluczowe – bez tego warunku nie ma coachingu. Chcę byś to wiedział i naprawdę rozumiał. Zmiana Twojego życia ma być Twoim własnym celem – tylko wtedy ma szansę rzeczywiście zaistnieć. Ty musisz tego chcieć. Nie Twój lekarz, rodzina czy znajomi – chociaż oni pewnie o tym marzą byś zmienił swój styl życia i był zdrowszy. Martwią się o Ciebie. To normalne. Ale dopiero kiedy Ty sam tego zapragniesz – będzie to Twój własny cel – dopiero wtedy jest realna szansa na to, że Ci się to uda. To jak z koniem – można go zaciągnąć do wodopoju, zmusić, użyć różnych metod szantażu czy nawet siły, ale nie można go zmusić by się napił – to on musi tego chcieć. Człowieka nie da się do niczego zmusić tym bardziej.

Pamiętaj, że na Twoje zdrowie ma wpływ wiele czynników i sfer. Jeśli zatem chcesz żyć zdrowo i chcesz zapobiec chrobom cywilizacyjnym – chcesz zmienić swoje życie i zadbać o ważne dla siebie sfery, zgodnie z Twoimi wartościami i priorytetami, a nie masz w sobie tyle siły by zrobić to samemu – umów się z coachem.

Czego możesz oczekiwać od coacha, a czego coaching Ci nie da – znajdziesz w następnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>