5 fundamentów stylu życia


fundamenty stylu życiaZdrowy styl życia
– hasło, slogan, powtarzane wielokrotnie zalecenie lekarskie, zarówno dla chorych, jak i profilaktycznie (na zapas) dla tych z Was, którzy teraz cieszą się pełnią zdrowia. Słyszycie to hasło z różnych stron, niemal codziennie, w radio, telewizji (zwłaszcza śniadaniowej), czytacie w gazetach, w internecie, na portalach społecznościowych. Celebryci, gwiazdy – promują zdrowy styl życia, mówią o swoich zdrowotnych problemach by przestrzec innych, motywują i mobilizują do zmiany. Chore na przykład na raka znane osobistości mówią, piszą… Taki przekaz daje do myślenia – słuchamy, współczujemy, chcemy się badać. Czasem jednak pojawia się znudzenie i złość, że ktoś pokazuje, że życie to nie bajka… Zdrowie przestało być tematem tabu. I dobrze!

To także nasz – lekarzy obowiązek – edukacja, promocja zdrowia, profilaktyka… Rzeczywistość jednak nie zawsze pozwala na poświęcenie wystarczającej (pytanie co to znaczy wystarczającej…) ilości czasu podczas wizyt w przychodni by porozmawiać z pacjentem o stylu jego życia. Medycyna – z uwagi na potrzeby i finanse – jest obecnie nastawiona na wykrywanie i „naprawianie”, a lekarz podczas 15-minutowej wizyty może jedynie przemycić kilka haseł dotyczących zapobiegania chorobom i doradzić jak żyć.

Proste, krótkie zalecenia:

„musi Pani/Pan zmienić swój styl życia”

„musi Pani/Pan schudnąć”

„musi Pani/Pan być bardziej aktywny fizycznie…”

A przecież Pani/Pan nic nie musi!

Pani/Pan ma wybór:  

albo

  1. Dokonać analizy jak wygląda moje życie, co jest w nim dobre, a co mi szkodzi, posłuchać zaleceń, pogłębić analizę, opracować plan i rozpocząć proces zmiany – samodzielnie lub z pomocą profesjonalisty. To wymaga czasu i zaangażowania, ale daje wymierne, trwałe efekty.

albo

  1. Udawać, że nie słyszy, zaprzeczać (mnie to przecież nie dotyczy), buntować się (nikt mi nie będzie mówił co jest dla mnie dobre) i trwać… aż do chwili kiedy to organizm się zbuntuje, co objawi się chorobą lub złym samopoczuciem albo choroba przewlekła z powodu której Pani/Pan cierpi będzie postępować, rozwiną się powikłania lub mimo zażywania leków nie będzie poprawy

To Ty jesteś „Panią/Panem”! Którą opcję wybierzesz?

Styl życia – to według definicji, zespół postaw, zachowań i ogólna filozofia życia jednostki lub grupy.

Zdrowy styl życia opiera się na 5 fundamentach, które wpływają na szeroko rozumiany zdrowotny dobrostan. Należą do nich:

  1. Odżywianie
  2. Aktywność fizyczna
  3. Stres, emocje, zdrowy sen i relacje z innymi
  4. Używki i czynniki szkodliwe dla zdrowia
  5. Zdrowie seksualne

Są one od siebie wzajemnie zależne, wzajemnie na siebie wpływają, a poprawa w jednej sferze często automatycznie daje korzyści w innej (to tzw. efekt dźwigni). Warto byś dogłębnie przeanalizował stan każdego z tych fundamentów – jak wygląda obecnie, co powoduje że tak wygląda, jak się ma do celów zdrowotnych wyznaczonych przez Twojego lekarza i co udało Ci się dotąd zrobić, żeby do tych celów się przybliżyć? Nie odrzucaj żadnej z tych sfer mówiąc, że ona nie jest ważna. To tak, jakbyś zaniedbał jedną z pięciu kolumn podtrzymujących budowlę. Owszem – dla każdego z nas hierarchia ważności może być inna, ale dla ZDROWIA wszystkie ważne są tak samo (ponownie – przykład z kolumnami) i odrzucenie jednej pod pozorem jej nieważności dla Ciebie, będzie miało wpływ na inne sfery i pracę całego organizmu. Efekt dźwigni bowiem nie występuje tylko przy zmianie pozytywnej, ale także pogorszenie w jednej sferze, czy brak dbałości o dobrostan w niej powoduje, że fundament „siada”, a zdrowie się „pochyla”.

Przejrzyj dziś swoje „kolumny”. Sprawdź ich solidność i zastanów się czy któraś nie wymaga remontu. W kolejnych wpisach znajdziesz analizę poszczególnych fundamentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>